Курс за монтьор на фотоволтаични съоръжения и инсталации

Квалификационен курс за придобиване на професионална квалификация по част от професия „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации”, специалност „Възобновяеми енергийни източници”.

Предстоящ курс

13 Декември 2024г.

Краен срок за записване на курсисти: 10.12.2024г.

Нашите парньори

Защо да запишете този курс?

Според чл. 21. (1) (в сила от 31.12.2012 г.) от закон за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) дейностите по монтиране и поддръжка на съоръжения за биомаса, слънчеви фотоволтаични преобразуватели, слънчеви топлинни инсталации, термопомпи и повърхностни геотермални системи се извършват от лица, притежаващи необходимата професионална квалификация за това. Те се вписават в регистъра на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Необходимостта от опазване на околната среда, увеличаване на енерийната сигурност, растящите  цени на конвенционалните енергийни ресурси са в основата на изключителния интерес към използване на фотоволтаични системи и технологии (фиг. 1).

Чрез този обучителен курс Вие ще усвоите базови технически знания за използването на фотоволтаичната енергетика. Ще се запознаете с техническите термини, използвани в тази област, графични и буквени означения на основни елементи от обзавеждането, схемни решения, конструктивни особености на фотоволтаичните модули и техните характеристики и параметри, влиянието на различни фактори върху тяхната ефективност, указания и варианти за монтаж на различни фотоволтаични системи, техника на безопасност, приложение на информационни и комуникационни технологии в системите за фотоволтаично преобразуване и др. под ръководството на опитни експерти ще усвоите практически знания и умения за изграждане на  фотоволтаични централи.

Климатичните условия в България са изключително подходящи за изграждане на фотоволтаични системи (фиг. 2).

Фиг.1 Инсталирани мощности в света (източник: IEA PVPS TRENDS IN PHOTOVOLTAIC APPLICATIONS 2021)
Фиг.2 Слънчев потенциал на България (източник: https://solargis.com/maps-and-gis-data/download/bulgaria)

Как е организирано обучението?

Теоретично обучение

Съобразили сме теоретичното  обучение с професионалната ви ангажираност. Затова  лекциите се провеждат вечер или модулно в събота и неделя, чрез онлайн платформата ZOOM. Системни изисквания:  компютър (лаптоп), мобилен телефон със стабилна интернет връзка и тонколони (слушалки).

Препоръчителните интернет браузъри, с които можете да се включите са: за Desktop / Laptop: – Chrome / EDGE  или Firefox (най-нови версии). Възможни са проблеми при употреба на IE и стара версия на EDGE Мобилни: –  iOS (12.2+): – Safari; | Android (6.0+): – Chrome / EDGE

Практическо обучение

Провежда се в лабораториите и фотоволтаичния парк на Русенски университет „Ангел Кънчев“. Осигурени са технически демонстрации в обекти, изградени от нашите фирми – партньори.

Преди започване на практическите занятия се извършва инструктаж за техника на безопасността. Обучаемите се разписват в специален дневник, с което удостоверяват, че са запознати и спазват необходимите правила за работа.

Начало на курса:

13.12.2024г.


Теория:
Форма на обучение: дистанционна


Практика:
Форма на обучение: дневна или вечерна
Място на провеждане: Русенски университет „Ангел Кънчев“


Лекции, включени в теоретичното обучение:

01

Техническо чертане.

Получават се базисни знания за работа с техническа документация.

02

Здравословни и безопасни условия на труд.

Обучаемите  се запознават с основни сведения за безопасна работа в електрически уредби.

03

Икономика.

Тенденции и социално-икономически проблеми на възобновяемата енергетика.

04

Енергия на Слънцето.

Енергиен потенциал на Слънцето.

05

Соларни съоръжения и инсталации.

Основни сведения за автономни, мрежови и хибридни фотоволтаични системи.

06

Електрически измервания.

Измервателна техника във фотоволтаични системи.

07

Информационни и комуникационни технологии.

Софтуерни приложения, използвани при работа на фотоволтаични централи.

08

Монтаж и ремонт на съоръжения и инсталации за производство на енергия от ВЕИ.

Конфигурация и монтажни дейности при изграждане на фотоволтаични системи.

09

Електроника.

Монтаж и експлоатация на специализирани електронни устройства.

Практически упражнения

01

Експериментално изследване I-U характеристики на фотоволтаичен панел.

02

Проверка работата на дефектнотокова защита.

03

Проверка работоспособността на арестоторна защита.

04

Анализ на работоспособността на комбиниран апарат (AFDD) за откриване на повреда с електрическа  дъга в електрически уредби.

05

Запознаване с работата на мониторингова система за климатични параметри(слънчева, радиация, температура на въздуха, скорост на вятъра и др).

06

Приложение на iPhone за измерване на  слънчева радиация

07

Изследване дразнимостта на нервно-мускулния комплекс при протичане на електрически ток през човешкото тяло.

08

Мобилно приложение за управление на автоматични прекъсвачи.
Базови конструкции и основни характеристики на автоматични прекъсвачи за постоянен ток.
Проверка времетокова характеристика на автоматичен прекъсвач за постоянен ток

09

Шлосерски операции при механично изграждане на малка фотоволтаична инсталация към плосък терен и скатен покрив.

10

Свързване на фотоволтаични модули. Електрически измервания. Присъединяване към инвертор и електрическо табло. Проверка работоспособността на изградената фотоволтаична инсталация. Отстраняване на монтажни грешки.

11

Работа със запасяващи устройства(батерии, суперкондензатори).

Сертифицирани инсталатори, работещи с HUAWEI оборудване

Записалите се курсисти могат да получат напълно безплатно допълнителна квалификация за Сертифицирани инсталатори, работещи с HUAWEI оборудване. Обучението се провежда едновременно с основното и включва теоретична част и полагане на изпит в края на курса.

Нашият екип

проф. Николай Михайлов
Русенски университет „Ангел Кънчев“

Координатор на магистърски курс „Възобновяеми енергийни източници и технологии“, ръководител на много докторанти и студенти, успешно защитили работи в областта на фотоволтаичното преобразуване, университетски преподавател с над 30-годишен преподавателски и изследователски опит в областта на възобновяемата енергетика.

проф. дн Борис Евстатиев
Русенски университет „Ангел Кънчев“

Преподава дисциплините „Теоретична електротехника“ и „Електротехника“ на студенти от всички инженерни специалности.
Ръководител на лаборатория „Цифрови Енергийни Системи 4.0“ към научно-изследователския комплекс на Русенски университет.

гл. ас. д-р Николай Вълов
Русенски университет „Ангел Кънчев“

Университетски преподавател с над 30 годишен опит. Преподава “Електромеханични устройства”, “Управление на електро задвижвания”, “Сензорна техника” и “Микропроцесорна техника”. Има практически опит в изграждане на POS системи и диагностика в областта на промишлената електроника.

гл. ас. д-р Цветелина Младенова
Русенски университет „Ангел Кънчев“


Преподава дисциплините „Бази от данни“, „Програмни технологии в Интернет“, „Облачни технологии“. С практически и изследователски опит в разработката на информационни системи.

инж. Владислав Хинков
Русенски университет „Ангел Кънчев“


Системен администратор, 
Ръководител сектор „Kомпютърно обслужване“

инж. Светлана Ганчева
Териториална-организация на научно-техническите специалисти – гр. Русе


Професионални компетентности в областта на трудово-правните отношения, трудовото законодателство, здравословни и безопасни условия на труд. От  2011 г. ръководи учебния отдел на ЦПО към ТО на НТС – гр. Русе и преподава по учебен предмет – Здравословни и безопасни условия на труд. Професионална квалификация –инженерна ергономия и промишлено проектиране.

инж. Ана Чиприянова
Териториална-организация на научно-техническите специалисти – гр. Русе


Професионален опит в управлението на човешките ресурси, трудовото посредничество и организиране на обучения за безработни и заети лица. Експерт обучение и квалификация в Териториална организация на научно-техническите специалисти – гр. Русе от 2013 г. Водещ в курсове по дигитална компетентност и обучения за мотивиране и адаптиране в пазара на труда.Инженер по електронна техника.

Практически обучения

Практическите обучения се провеждат в демонстрационния фотоволтаичен парк на Русенския университет „Ангел Кънчев“, изграден през 2022г., с помощта и съдействието на SolarMD.

Как приключва обучението?

След успешно завършване на курса* по професия „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации”, специалност „Възобновяеми енергийни източници”, обучаваните получават УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ /Образец 3-37 на МОН/ по част професия „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации”, специалност „Възобновяеми енергийни източници”.

Завършилите курсисти ще бъдат вписани в списък на лицата, придобили квалификация за извършване на дейностите по чл. 21, ал. 1 от Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), публикуван на сайта на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР).

*Конкретната дата за полагане на изпита подлежи на уточняване с курсистите.

Какво получавате?

1

Участие в обучителен процес, организиран от висококвалифицирани преподаватели от Русенски университет „Ангел Кънчев“ и експерти от индустрията.

2

Обучителни материали (книжен и електронен формат).

3

Достъп до образователни ресурси (техническа документация, стандарти, виртуални лаборатории и др.).

4

Възможност за работа със специализирани измервателни инструменти, използвани при монтаж и експлоатация на фотоволтаични централи.

5

Удостоверение за професионално обучение (образец 3-37 на МОН), издадено от Център за професионално обучение (ЦПО) към Сдружение „Териториална-организация на научно-техническите специалисти” – гр. Русе, с издадена лицензия № 200812653 от Национална агенция за професионално образование и обучение (НАПОО).

6

Предложения на фирми за изграждане на фотоволтаични паркове у нас и в чужбина.

Цена: 690лв

Заплащането е по банков път или на място в нашия офис след подаване на необходимите документи.

или се свържете с нас на 087 882 0257 или 088 853 9388

Необходими документи


Заявление за участие

Заявление за участие в обучение по образец.

Диплома за завършено образование

Копие на диплома за завършено образование (минимално входящо образователно равнище: завършен Х клас; курсът е подходящ и за завършилите висше образование).

Медицинско свидетелство

Медицинско свидетелство удостоверяващо, че може да упражнявате професията: „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации”.

Снимка

Снимка във формат 4х3.


Записване за предстоящ курс

Използвайте формата по-долу, за да ни изпратите запитване за записване в нашия предстоящ курс. Ние ще отговорим на вашето запитване в най-кратък срок.

Записване за курс „Монтьор на фотоволтаични съоръжения и инсталации“